Wierzymy, że każda osoba może się czymś podzielić
SPA w Ogrodzie
Każdej mamie przydałaby się taka możliwość relaksu. Bo mają prawo czuć się zmęczone. Wspieranie rodziców przekłada się na zdrowie całego społeczeństwa. Mamy osób z niepełnosprawnością lub przewlekle chorych zazwyczaj mają ogromne problemy z wygospodarowaniem chwili dla siebie, ze znalezieniem możliwości i czasu na zadbanie o swoje potrzeby. Ponadto są w szczególnej sytuacji:
- Bo dochodzi często strach o życie i przyszłość
- Bo logistyka jest zacznie trudniejsza i droższa
- Bo muszą posiąść wiedzę właściwą specjalistom po długich studiach
- Bo często wypadają z rynku pracy, znajomi się odsuwają
- Bo opieka nad dzieckiem często wiąże się z wielkim wysiłkiem fizycznym i siada im zdrowie
- Bo jest to praca na całe życie, bez zapewnionej emerytury.
W ramach SPA w Ogrodzie. Dbamy o Mamy chcemy zatroszczyć się o tych, którzy bez przerwy troszczą się o innych. O bliskich osób z niepełnosprawnością.
Do tej pory:
–
zrealizowaliśmy 8 plenerowych stref relaksu dla mam osób z niepełnosprawnością
– W wakacje
odbył się nasz integracyjny obóz teatralny dla rodzin,
–
Dotarliśmy ze SPA Latającym (masażami, pysznym obiadem i opieką dla dziecka) do
kilkudziesięciu mam
– Co
tydzień dowozimy warzywa przekazane przez BioBazar Wołoska do osób, które z
powodu niepełnosprawności własnej lub członka rodziny są unieruchomione w domu.
W planach:
– Dotrzeć do rodziców z małych miasteczek dzięki współpracy z wolontariatem w Orange.
– Grupa muzykujących uchodźców zaproponowała mini koncerty w domach chętnych mam. Cieszymy się na tę możliwość połączenia różnych światów.
Jak widzicie nasze działania są bardzo różnorodne, bo wychodzą od różnych osób. Każdy może się przyłączyć i zrobić coś dla osób, którym jest najtrudniej.
Stworzyliśmy też manual dla osób chcących zorganizować SPA w Ogrodzie (lub inną formę wsparcia) dla mam w swoim mieście. Jednak bardzo zachęcamy Was byście sami rozejrzeli się czy w Waszej okolicy, wśród sąsiadów czy znajomych nie ma osób, który cały swój czas poświęcają bliskiej osobie z niepełnosprawnością. Nie mamy mocy aby zniknęły choroby i niepełnosprawność. Możemy jednak utkać tym osobom wsparcie społeczne aby było im znacznie łatwiej. Zaczyna się od małych gestów: ugotowania obiadu, posprzątania mieszkania, zafundowania masażu.
Inicjatywa SPA w ogrodzie. Dbamy o mamy została nagrodzona w Programie WzmocniONE . Program WzmocniONE jest realizowany przez Fundację Ashoka w Polsce we współpracy ze spółką Magovox.
Niech się nie marnuje!
Codziennie tony żywności zupełnie niezasłużenie lądują na śmietniku. Chcemy temu zapobiec a jednocześnie wesprzeć osoby, które z powodu własnej niepełnosprawności czy przewlekłej choroby, lub z powodu opieki nad bliskim – są unieruchomione w domu. Nasi dzielni rycerze i rycerki docierają do z paczkami pełnymi warzyw i innych smacznych dobroci przekazanymi nam przez bazary. M.in.przez BioBazar Fabryka Norblina – ul.Wołoska 3
Możemy się NIE zgodzić
Czasem
mamy wrażenie, że wszyscy nasi znajomi mają podobne do nas poglądy. Może rzadko
spotykamy tych, z którymi rzeczywiście „możemy się nie zgodzić”?
Dla odmiany,
chcemy spędzić trochę czasu na rozmawianiu z ludźmi, których zwykle nie mamy
okazji spotkać. Być może będziemy mówić o polityce, być może o poważnych i
trudnych sprawach światopoglądowych, a może pogadamy na zupełnie codzienne
tematy….
Jeśli masz
ochotę się włączyć:
1. Wybierz
rozmówce, z którym “możesz się nie zgodzić” (profile osób chętnych do
rozmowy znajdziesz w dyskusji pod tym wydarzeniem)
2. Zgłoś
swój udział w komentarzu pod zdjęciem wybranej osoby, umówcie się na konkretny
termin.
Projekt
realizujemy wraz z Stowarzyszeniem Między Innymi
Motanki – laleczki z paniami doświadczającymi uchodźtwa
Tworzymy przestrzeń w której panie w sytuacji uchodźczej tworzą lalki. Sprzedajemy je następnie w Polsce. Cała zebrana podczas sprzedaży kwota trafia do autorek.
Wszystko zaczęło się w Jordanii gdzie w domu dziecka stawialiśmy plac zabaw. W sąsiedztwie mieszkało wiele wdów z Syrii, z którymi się zaprzyjaźniliśmy. Panie bardzo narzekały na brak możliwości pracy. Szukaliśmy formuły, w której panie mogłyby zarobić bez ponoszenia kosztów na start. Wpadliśmy na pomysł tworzenia recyklingowych lalek. Akcja zakończyła się totalnym sukcesem. A raczej nie zakończyła bo lalki podbiły serca nie tylko Polaków ale i Jordańczyków. Obecnie panie cały czas, już na własną rękę tworzą i sprzedają zainicjowane wówczas lale.
Do tej pory projekt laleczkowy realizowaliśmy z paniami z Syrii, Kurdystanu, Ukrainy, Czeczenii, Afganistanu i Kirgistanu.
W siostrzanym projekcie polscy uczniowie i harcerze tworzą podobne lalki a cały dochód z nich przekazujemy na zaprzyjaźnioną szkołę z kurdyjskiej Rożawy, która powstała dzięki Fundacji Wolna Syria.
Dziecięca Wymiana Międzykulturowa
W ramach tego projektu tworzymy przestrzeń do spotkania (często symbolicznego) między dziećmi z rozmaitych środowisk i kultur – przede wszystkim dzieci polskich i kurdyjskich oraz romskich. Dzieci (na terenie Polski, Kurdystanu, Mołdawii i Jordanii) wykonują dla siebie nawzajem drobne upominki, tworzą książki kucharskie, piszą kartki, nagrywają teledyski i filmy. Zależy nam na oswajaniu „inności”, budowaniu porozumienia ponad podziałami społecznymi i kulturowymi. Ważne jest też kształtowanie przekonania, że każdy, bez względu na wiek czy status społeczny może podzielić się tym co ma.
Zachęcamy nauczycieli i pedagogów do włączenia się do akcji!
Spotkania Muminkowe
Spotykamy się w integracyjnym gronie by razem tworzyć, uczyć się i po prostu być. Nazywamy te spotkania muminkowymi.
Wszystko zaczęło się od cudownych, integracyjnych obozów w gospodarstwie Sosnowe, podczas których rozmaite osoby wspólnie pomagały w pracy na polu i ze zwierzętami, jeździły konno i śpiewały przy ogniskach.
Obecnie zapraszamy dużych i małych, sprawnych i niekoniecznie na rozmaite warsztaty.