Kropla wody w dziubku kolibra
W tym roku Święta były przedziwne. Ze świadomością, że przy stole puste miejsce a my pozwalamy zamarzać „zbłąkanym wędrowcom”.
Ale z mojej prywatnej rozpaczy, niewiele dla świata wynika. Staram się o siebie dbać, by nie zwariować. Dbanie polega m.in. na widzeniu całego spektrum. Staraniach by widzieć. Jest zło najgorsze ale obok niego jest i nadzieja. Taką nadzieję dają mi ludzie, którzy w najgorszych nawet czasach robią coś ku zmianie. Dlatego wracam do mojej galerii działaczy, bo potrzebuję termoforu na mózg i duszę. Dlatego przedstawię tu kilka inicjatyw związanych bezpośrednio z granicą. O działaniach Grupy Granica czy Fundacji Ocalenie pewnie słyszeliście. Robią bezpośrednio to czym powinien się zająć Czerwony Krzyż (który robi co może ale nie jest tam wpuszczany) czy wojsko – ratują życia. Nie każdy może, chce i powinien się w te działania włączyć. Jest jednak wiele możliwości, mniej spektakularnych ale ważnych. To trochę jak kropla wody w dziubku kolibra, który spieszy ugasić pożar… Ale może wiele kolibrów zdoła ugasić choć kilka płomieni? Oto kilka propozycji :
1. Zupy na granicę
Można w swojej kuchni gotować zupę, którą pojedzie na Podlasie, by grupy ratujące ludzi w lesie mogły ją przekazać napotkanym osobom. Jest zimno, dobra zupa ogrzeje przez chwilę czyjś głodny brzuch. Aby włączyć się w akcję warto dołączyć do grupy na facebooku.
2. Ciasteczka na granicę
Inni (znajoma znajomej – zresztą z Białorusi, bo tam też nie brakuje osób, które nie mają zgody na łamanie praw człowieka) piecze takie ciasteczka:
3. Zbiórki odzieży
Np. ta organizowana przez Las Rąk, choć są i rozmaite inne inicjatywy, być może bliżej Was. Ludziom marznącym wśród drzew potrzebne jest ciepłe ubranie. To oczywiste. Warto jednak pamiętać, że zbiórka to nie sposób, na bezmyślne pozbycie się zawartości szafy. Dlatego przytaczam tu słowa Asi, ktora koordynuje działania bezpośrednio na miejscu:
„Ludzie mili, Wasze serca są ogromne. Ale błagam, w imieniu wszystkich osob pomagających wiadomo gdzie. Nie posyłajcie rzeczy, które kurzą Wam się w szafie. Nie posyłajcie brudnych obcinaczy do paznokci i spodni z cekinami. Butów, które kupiliście w 1992 roku. Dziwnego futerka, które kupiliście kiedyś na sylwestra. Nie przyjeżdżajcie na Podlasie bo akurat macie czas. Pomoc nie przegadana i nie uzgodniona powoduje chaos, smutek i brak snu i brak możliwości zadbania o to żeby można było komuś skutecznie pomóc. Czasem brak działania jest większą pomocą niż posyłanie brudnej czerwonej czapki. Już mi się chce płakać. Dziekuje. Pozdrawiam.”
4. Zbiórki książek dla dzieci uchodźczych w ich językach
Jakub Sypiański wraz z Cała Polska czyta dzieciom zainicjowali zbiórkę książek dla dzieci, które przebywają w ośrodkach dla uchodźców. Książki w ich ojczystych językach, które poczytają mama lub tata, które pomogą choć trochę złagodzić traumę.Najbardziej poszukiwane są te w językach arabskim, perskim lub/i kurdyjskim. Będziemy wdzięczne i wdzięczni również za rady, jak do takich dobrych książek dotrzeć. Roześlijcie informacje, pomóżcie zdobyć książki.
Mogą być zebrane od arabistów, mieszanych rodzin, mogą też być kupione w księgarni lingwistycznej. Książka we własnym języku w obcym kraju, może stać się niteczką łączącą z normalnością, złagodzi traumę.Pomóżcie, szukajcie, przesyłajcie. Adres do wysyłki: Żywe Muzeum Piernika, ul. Rabiańska 9 87-100 Toruń
5. Podpisywanie petycjiNp.Tu, Tu, Tu…
6. Organizacja protestów
Żeby inni usłyszeli o tym co się dzieje. Żeby wyrazić to co się czuje. Aby nie milczeć.
7. Rysowanie kredą by wyrazić sprzeciw
fot. Maria Janicka
8. Protest songi
Moja bratnia dusza Madzia jest mamą dwóch chłopców z niepełnosprawnością. Roszek ma zespół Downa, Bazylek – autyzm. Madzia nie pojedzie w las, bo byłoby to z krzywdą dla jej dzieci. Ale nagrała piosenkę, która może poruszyć, tych co niewzruszenie na to wszystko patrzą.
9. Wsparcie wyborami konsumenckimi mieszkańców Podlasia
Którzy przez Stan Wyjątkowo Nieludzki dostali mocno po psychice i kieszeni: Święta na granicy
10. Opieka nad dziećmi mieszkańców Podlasia gdy idą na misję do lasu
Tutaj można wypełnić ankietę jeśli chcecie się włączyć.
11. Pomoc koordynacyjna
Np. grupy Granica czy przy działaniach innych osób. Organizacja protestu, zbiórki czy dowozu zup, to mnóstwo mrówczej pracy.
Zachęcam do wchodzenia w empatyczne i merytoryczne dyskusje, z tymi co twierdzą, że: „To uchodźcy łamią prawo”, „To nie są uchodźcy”, „Biedni to oni na pewno nie są”, „Oni chcą tylko na Zachód po social”, pytają: „Czemu nie przekroczą granicy w legalnym miejscu”, „Skąd mają pieniądze na telefony?”, „Jak się znaleźli w Białorusi”i tp.Bo niektórzy na prawdę nie wiedzą. A Internet daje możliwość podzielenia się informacjami. Jak to robić rozkimniamy na grupie Komunikacja Bez Przemocy w Internecie.
13. Edukacja w szkołach
Scenariusz takich lekcji opracowało np. Centrum Edukacji Obywatelskiej.
14. Edukacja wśród znajomych
Empatycznie i merytorycznie… Bo w całej tej tragicznej historii chodzi przede wszystkim o to by nas skonfliktować. Skonfliktowany naród jest słabszy.
15. Zachęcanie do zabrania głosu swojej wspólnotyNp. List otwarty chrześcijan
Wspaniała artystka Beata zwana również Uchatką wyhaftowała imiona część osób spotkanych przez aktywistów w lasach. Powstał przejmujący transparent – przypominajka – obudzacz.
fot. Jędrzej Kawecki
17. Wsparcie psychologiczne Podlasian i działających tam aktywistów
Bo jest cholernie trudno radzić sobie z tym co widzą i słyszą. Jeśli jesteście psychologami/żkami i chcecie się włączyć – dajcie znać. Przekażę Wam kontakt do osób, które się tym zajmują.
18. Masaże dla Podlasian i aktywistów
Bo czasem jest tak ciężko, że już tylko czyjś spokojny dotyk może ukoić emocje.
19. Nagłaśnianie działań które robią inne osoby, zapraszanie na protesty i tp.
Aboslutnie genialną robotę czynią tu grupy na FB, np. Rodziny bez Granic.
20. Kupowanie na bazarkach na organizacje pomocowe na granicy
Np. Bazarek na Ocalenie, można tam znaleźć prawdziwe cuda.
***Zostało kilka numerków do końca kalendarza adwentowego… Może znacie jakieś mądre i dobre działania?I żeby było jasne – tak jak do przeciwdziałania katastrofie klimatycznej nie wystarczy zminimalizowanie plastiku przez panią Kowalską, tylko potrzeba systemowych zmian, tak i tutaj niezbędne są konkretne działania i decyzje władz. Na początek wystarczy przestrzegania prawa: