CzujCzuj

projekt o emocjach

Twarze kwarantanny 3

Bardzo nie chciałam się w tej izolacji odizolować mentalnie od innych ludzi. Samotność nie jest zła ale w sytuacjach kryzysu jak nigdy potrzebuję poczucia solidarności i współodczuwania.

Zadałam moim znajomym – z rozmaitych baniek – trzy pytania:

1. Jak kwarantanna zmieniła twoje życie? 

2. Jakie przeważają emocje? 

3. Co Ci pomaga? 

Poprosiłam również, by przesłali mi zdjęcie obrazujące ich kwarantannę.

Pierwszą część tych wywiadów możecie przeczytać TU TU.

****

Rafał 27 lat, nauczyciel

1. Jak kwarantanna zmieniła twoje życie? 

Więcej pracy mam jako nauczyciel szykując zdalne lekcje. Przygotowuje uczniom materiały piszac im w pdfach rozwiazania zadan i zadajac ze zmienionymi danymi umieszczam filmy z youtube z kanalu pistacji oraz czasami nagrywam samego siebie i wrzucam na youtuba (zrobilem to dla osmej klasy). Wszystkie moje klasy to 4b 7b 8c i mam indywidualne z pierwszakami z liceum orza podstawowkowiczami. Te indywidualne co sa w szkole sa teraz zawieszone. Mam dwie uczennice z liceum ktore maja nauczanie indywidualne w domu i z tymi prowadze lekcje. Dla wszystkich sie przykladam ale najbardziej dla osmej klasy bo maja egzaminy osmoklasisty. Nie byloby problemow w szkole tak to sa wieksze problemy ale zmienilo sie tez to ze wspolpracuje nie tylko z dziecmi ale i rodzicami ktorzy sa mi wdzięczni.

Jakie przeważają emocje? 

Poirytowanie. Odbija mi palma z powodu kwarantanny

Co Ci pomaga? 

Chodzenie na SPACERY. Teraz tego nie robie bo rząd zakazal wloczyc sie bez celu ale chodze dookola swojego domu. Wychodze na krotko na zakupy.

***

Zosia, 32 lata antropolożka, lalkarka

Jak kwarantanna zmieniła twoje życie? 

Jak tylko pojawiły się pierwsze zachorowania w Polsce, wyjechałam razem z moim mężem na Podlasie, gdzie razem z grupą przyjaciół schroniliśmy się w dużym, wiejskim domu. Mam więc tu to, co jest obecnie w deficycie – wspólnotę i przyrodę.

Jakie przeważają emocje? 

To co odczuwam to wdzięczność, za to, że mogę w takich warunkach spędzić ten czas, ale czuje też niepokój. Jestem w trzecim miesiącu ciąży. Na razie nie znamy wpływu wirusa na ciążę na tak wczesnym etapie. Służba zdrowia jest sparaliżowana. Nie udało mi się zapisać na państwowe badania, odwołują wizyty w kolejnych przychodniach. Wstrzymano porody rodzinne. Polska służba zdrowia zawsze budzi we mnie niepokój, w czasach zarazy ten niepokój się bardzo pogłębia.

Co Ci pomaga?

Pomaga mi to, że ten czas mogę spędzać z bliskimi, we względem spokoju i otoczeniu przyrody. Najlepiej czuje się zajmując się pracami manualnymi. Robię zabawki w kształcie robaków.

Mateusz, 35 lat Historyk, muzyk

Jak kwarantanna zmieniła twoje życie? 

Z praktycznego punktu widzenia moje życie zmieniło się niewiele. Różnica jest taka, że nie chodzę do pracy (przez tydzień pracowałem zdalnie, teraz jestem na urlopie). Chyba dosyć smutny jest fakt, że kwarantanna niewiele zmienia życie niepełnosprawnych – oni i tak, w większości przypadków, spędzają czas w domu, a ci „sprawni” robią z tego wielkie „halo”.

Jakie przeważają emocje? 

Emocje? Strach i zdziwienie. Strach głównie o to, co będzie dalej (bo nie wygląda to najlepiej). Zdziwienie ludzką głupotą i nieporządkiem prawnym, który w tej chwili nastał.

Co Ci pomaga?

Pomaga mi słuchanie muzyki i dobrych audiobooków.

******

Ankit 32 lata, pracuje w branży IT, mieszka w Delhi

Jak kwarantanna zmieniła twoje życie? 

Kwarantanna sprawiła, że stałem się bardziej zorganizowany w zakresie obowiązków zawodowych i domowych. Uświadomił mi, jakie działania samodoskonalenia mogę podejmować. Dał mi więcej czasu na introspekcję o moim samopoczuciu.

W porównaniu z innymi krajami, Indie wcześniej wymusiły blokadę w celu stłumienia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Kiedy mówię wcześniej, odnosi się to do liczby przypadków i ofiar śmiertelnych, które miały Indie w porównaniu z innymi narodami, deklarując jednocześnie blokadę na niższym końcu

Z punktu widzenia źródła utrzymania, biedni znajdują się w trudnej sytuacji, a wielu migrujących pracowników utknęło.

Rząd ma pełne plany otwierania się etapami.

Jakie przeważają emocje? 

Emocje różnią się, ponieważ Twoja praca jest teraz zmieszana z życiem. Musisz znaleźć czas na zachowanie równowagi, a także nie dopuścić do przeniesienia stresu związanego z pracą na inne czynności.

Co Ci pomaga?

Pomaga mi uważność i prowadzenie mantry chwili, która pomaga mi skoncentrować się na rzeczach i ludziach, którzy mają znaczenie

***

Roszek 6 lat, przedszkolak

Jak kwarantanna zmieniła twoje życie? 

Niech pomyślę… Zmieniła na życie zabawy. Babcia Kacha uszyła ładne maseczki. Mamy dużo czasu aby robić nowe rzeczy. I się uczyć. Ja się uczę kaligrafii. Nie trzeba jeździć autobusami.

Jakie przeważają emocje? 

Emocje mam trochę spokojne a trochę wyrywające się spod kontroli. Kwarantanna mi się trochę podoba a trochę nie. Smutno mi, że z nikim się nie możemy spotykać. Tęsknię za kuzynką Anią, Józią, Wojtkiem, babcią Dorotką, Kajem, ciocią Marchewą, Lubką… Podoba mi się to, że nigdzie nie musimy wychodzić.

Co Ci pomaga?

Jak tańczę, rysuję i biegam wokół domu. Najszybciej pobiegłem w 11 sekund.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_GBEnglish
pl_PLPolish en_GBEnglish